Haberler

Staj Projesinden Dünya Sekizinciliğine

28.11.2018

Türk-Alman Üniversitesi Mekatronik Sistemler Mühendisliği öğrencisi Tayyip Ensar Özkaya, 2018 yazında, Berlin'deki Fraunhofer Üretim Sistemleri ve Tasarım Teknolojileri Enstitüsü (IPK) otomasyon teknolojisi bölümünde yaptığı staj kapsamında bir yandan eğitim görürken, diğer yandan kendisine, görüntü işleme alanında Dünya Robot Yarışması için üretilen projeye katılma fırsatı verilmiştir.
Tokyo'daki Dünya Robot Zirvesi, dünyanın en büyük robot buluşmalarından biri olan bir dizi etkinlikten ilkidir. Bu zirvenin ana etkinliği, Dünya Robot Fuarına ek olarak, dünyanın her yerinden sayısız insanı farklı kategorilerdeki robot yarışmaları için -böylece bilgi alışverişi de gerçekleştirilmektedir- bir araya getiren Dünya Robot Yarışmasıdır.
Öğrencimizin de üyesi bulunduğu IPK ile Makine Takımları ve Fabrika Operasyonları Enstitüsü (IWF) çalışanlarından oluşan ‘BerlinAUTs’ ekibi, 17-21 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen fuarda, "Endüstriyel Robotlar" kategorisinde Dünya Robotik Yarışması'na katılmıştır. Ekiplerden kamera yardımıyla nesnelerin tespit edilerek taşınması, çeşitli nesnelerin tanınması ve düzenlenmesi, bu nesnelerin montajının gerçekleştirilmesi gibi görevlerin yerine getirilmesinin beklendiği yarışmada BerlinAUT’s ekibi tasarladıkları robotla dünya sekizincisi olmuştur.